W dzisiejszych czasach przeciętny telefon komórkowy czy tablet jest wyposażony w gps, nawigację oraz mapy, po co w takim razie kupować nawigację turystyczną ? Sprawdźmy.
Zawartość pudełka:
– Garmin eTrex 30
– Kabel USB
– Krótka instrukcja obsługi w wersji papierowej
Opis.
Jak podaje producent eTrex 30 to najpopularniejsze i najbardziej wiarygodne ręczne urządzenie nawigacyjne GPS. Posiada wyświetlacz o przekątnej 2,2” (65 tyś. kolorów), który dzięki wysokiemu kontrastowi i jasności zachowuje czytelność nawet w pełnym słońcu. Konstrukcja obudowy jest tak zaprojektowana, aby urządzeniu nie straszny był kurz, brud, błoto, a dzięki wodoodporności w klasie IPX7 jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
eTrex 30 jest kompatybilny z mapami topograficznymi (Garmin TOPO), drogowymi (City Navigator) i morskimi (BlueChart g2) posiada również 3-osiowy, elektroniczny kompas oraz barometryczny wysokościomierz dzięki któremu możemy z powodzeniem przewidzieć nagłe zmiany pogody. Dzięki gnieździe karty microSD oraz wewnętrznej pamięci wynoszącej 1,7 GB na eTrex 30 możemy pobrać mapy oraz obrazy satelitarne dzięki usłudze BirdsEye.
Bardzo czuły moduł GPS z systemem WAAS i funkcją wstępnego ustalania pozycji w oparciu o sygnał satelitarny HotFix pozwala na szybkie i precyzyjne ustalenie pozycji użytkownika. Garmin eTrex 30 może równocześnie śledzić satelity GPS jak i GLONASS, dzięki czemu czas potrzebny na wyszukanie i ustawienie współrzędnych trwa średnio o 20% mniej. Urządzenie dzięki temu rozwiązaniu zwiększa liczbę wykorzystanych satelitów o 24.
Obsługa geocachingu w wersji elektronicznej oraz funkcje takie jak budzik, przeglądarka zdjęć, kalendarz, kalkulator, stoper, a także informacja o wschodzie i zachodzie Słońca, opcje pomiaru powierzchni, czy funkcje jak „człowiek za burtą” oraz polowania i połowy” czynią z eTrex 30 urządzenie dzięki któremu nie sposób się nudzić. A wszystko zasilane dwoma bateriami AA (paluszkami) co powinno wystarczyć na 25 godzin pracy urządzenia.
Wrażenia z przeprowadzonego testu.
Użyte materiały oraz ergonomia sprawiają że biorąc do ręki eTrex 30 mamy wrażenie, że temu urządzeniu nie da się w łatwy sposób zrobić krzywdy. Tworzywo antypoślizgowe sprawia, że naprawdę ciężko przez przypadek upuścić 30-tkę, a nawet jeśli nam się to uda nie mamy się czego bać. Odbiornik obsługujemy przy pomocy małego dżojstika umieszczonego w prawej, górnej części oraz przycisków znajdujących się na bokach urządzenia. Osoby, które pierwszy raz miały styczność z takim urządzeniem nie miały większego problemu z zlokalizowaniem przycisków, chociaż nie każdy wiedział od razu że przycisk z przodu to dżojstik. Menu urządzenia jest łatwe w odczytaniu i poruszaniu się po nim, lecz osoby leworęczne nie będą zadowolone, ponieważ podczas korzystania z dżojstika zasłaniają sobie ekran.
Ani razu urządzenie nie zgubiło sygnału, czy przestało działać (20 godzin ciągłej pracy), zawsze mogliśmy liczyć na pomoc w momentach, w których nie bardzo wiedzieliśmy gdzie się znajdujemy. Czy to gęsty las, czy szczere pola, a czasem w dżungli miejskiej, Garmin eTrex 30 spokojnie dawał sobie radę z wyszukaniem, ustaleniem i wyświetleniem danych o naszym położeniu. Mapy oraz osprzęt dedykowany do urządzenia sprawiają, że sposób podróżowania pieszo, rowerem, łódką czy samochodem, nie ma znaczenia.
Podsumowanie.
Garmin eTrex 30 daje komfort podróżowania. To tak, jak byśmy mieli ze sobą przewodnika, który zawsze skieruje nas na szlak, o którego nie musimy się martwić, że spadnie i się potłucze, zamoczy czy zabrudzi. Garmin powie nam o której zacznie się ściemniać, byśmy mogli przygotować biwak, wyświetli informacje dzięki którym możemy przewidzieć zmianę pogody. Z eTrex 30 możemy iść dalej i nie przejmować się, że się zgubimy, jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku gdyż nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć.
Za Garmin eTrex 30 trzeba zapłacić około 850zł, jednak za tą cenę dostajemy urządzenie, dzięki któremu możemy czuć się bezpieczni, a nawet może nam uratować życie, a to jest bez cenne.
Cena
Od 842 zł
Nasza ocena